Eğitim kurulumuzu tanıyalım

Oya Berk

27 Mart 1946'da İzmir'de doğdu. İzmir Amerikan Kız Koleji'ni bitirdikten sonra 1970 yılında Istanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu ve lisans üstü çalışmalarına başladı. 1983 yılında İngiltere Lancaster Üniversitesi'nde Dilbilim ve Dil Öğretimi alanında Yüksek Lisansını tamamlayıp 1996'da Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden doktorasını aldı.

Üniversite'yi bitirdikten sonra 1970-2017 yılları arasında geniş bir yelpazeye dağılan değişik kurumlarda görev yaptı. Özel Moran Lisesi ve Türk-İngiliz Kültür Derneği'nde İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Ayrıca Özel Moran Lisesi'nde müdür baş yardımcısı olarak görevliydi. Daha sonra sırasıyla Istanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Haliç Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesi'nde İngiliz/Amerikan Dili ve Edebiyatı Bölümleri'nde öğretim üyesi olarak çalıştı; İngiliz/Amerikan Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Edebiyat Eleştirisi, Dünya Edebiyatı, Dilbilim ve İngilizce öğretimi alanlarında dersler verdi. Doğuş Üniversitesi'nde öğretim üyeliği görevine ek olarak İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığını yürüttü.

1 Eylül 2017'de Doğuş Üniversitesi'nden ayrıldı. Şu anda bir kuruma bağlı olarak çalışmıyor.

F. Biray Haşlaman

1955 Manisa doğumlu. Eğitimini İstanbul Yıldız İlkokulu ve Atatürk Kız Lisesi'nde (Beşiktaş Atatürk Anadolu) sürdürmesinin ardından, AFS bursuyla gittiği Amerika'da lise diplomasını aldı. İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi'ni Kimya Yüksek Mühendisi olarak bitirdi ve polimerler üzerine yaptığı araştırma ile master diploması aldı.

Bir dönem ilaç sektöründe hammaddeler üzerine spesifikasyon çalışmaları yürüttükten sonra eğitim dünyasına geçiş yaptı. Özel Ortadoğu Lisesi'nde üç yıl kimya öğretmenliği, ardından FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi'nde on yedi yıl kimya öğretmenliği ve bunun yanı sıra uzun bir dönem zümre başkanlığı yaptı ve ayrıca bu kurumun ISO-9001 kalite belgelendirilmesi döneminde dokümantasyon ve iç denetim çalışmalarında yer aldı. 2007-2017 yılları arasında Gebze'de, üstün zekalı ve özel yetenekli öğrencilere eğitim veren TEVİTÖL'de öğretmenliğini tamamladı.

Muhtelif yıllara ait MEB-Üstün başarı ödülleri ve Türkiye genelinde TUBİTAK-Araştırma Projeleri derece ödülleri bulunmakta. Ayrıca C-tipi İSG uzmanlık belgesine sahip.

Yılmaz Keskin

11 Eylül 1955 doğumlu. Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünden mezun oldu. 10 yıl devlet liselerinde Tarih öğretmeni ve idareci olarak görev yaptı. Daha sonra özel öğretim kurumlarına geçerek FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi'nde müdür yardımcısı, TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi'nde müdür olarak görev yaptıktan sonra Darüşşafaka Lisesi müdürlüğünden emekli oldu. Üstün yetenekli öğrencilerin eğitimi ve üniversite giriş sınavlarına hazırlık çalışmaları bulunmaktadır.Binnaz Melin

1941 yılının haziran ayında, baba memleketi Adana'da doğdu. İki yaş küçüğü erkek kardeşi ve sekiz yaş küçüğü kız kardeşiyle birlikte Çukurova'da büyüdü. Seyhan nehri üzerindeki Adana Kız Lisesini bitirdi.

Kazandığı AFS bursuyla gittiği ABD'de California, El Monte High School'da 12. sınıfı okudu. Dönüşte İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne girdi, bu bölümü bitirip, İngilizce öğretmeni olarak görev yapmaya başladı. 1965 yılında üniversiteden sınıf arkadaşı Ergun Melin ile evlendi.

1983 yılında Hornby Trust Yüksek Öğrenim Bursuyla İngiltere Leeds Üniversitesinde master yaptı.

İstanbul Ü. Yabancı Diller Yüksek Okulu ve Feyziye Mektepleri Işık Lisesinde öğretmen ve yönetici olarak uzun yıllar çalıştı. Kırk yıllık çalışma sürecini, TEVİTÖL, (Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi, Gebze) üstün yetenekli öğrenciler okulunda Genel Müdür olarak noktaladı.

Canan Okatan

26.11.1957 Edirne doğumlu. 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu, şimdiki adıyla Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatına Gökdil Dershanelerinde başladı. Daha sonra ilk açılan Özel okullardan olan Ortadoğu lisesinde İngilizce öğretmeni ve Lise Koordinatörlüğü yaptı.

Boğaziçi Üniversitesinde RSA DOTE Programı başta olmak üzere alanında yurt içi ve yurt dışında İngilizce öğretim yöntemleri, öğretmen eğitimi ve eğitim yönetimi konularında birçok eğitim programına katıldı.

Halen FMV Ayazağa Işık Okullarında Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı görevinde bulunmakta.

Evli ve bir çocuk annesi.