Ergun Melin anlatıyor:

Neden vakıf, neden Ayvalık ve Kuzey Ege?

1980'li yılların başında yakın arkadaşımız Altan Denizsel'in mimarlığını yaptığı Ayvalık Zeytinköy'de küçük bir ev alarak yarı Ayvalıklı olduk. 1990'ların sonuna doğru da gene yakın arkadaşımız Filiz Ali'nin bizim için Zafer Sokakta (Uzun Sokak) bulduğu Derneli'lerin 19.YY son çeyreğinden kalma taş evine geçtik.

Yaşımız ilerledikçe vakıf kurarak toplumumuza kalıcı katkıda bulunma duygumuz güçlendi. Ablam Nevin Bilginer 55 yıllık mutlu evlilikten sonra eşi Mehmet Bilginer'i yitirince, özellikle eğitim ve kültür alanında kalıcı eserler bırakmak istedi. Tevitöl TEV İnanç Türkeş Özel Lisesine görkemli bir Kültür ve Sanat Merkezinin yapımını üstlendi. Yazık ki açılışına ömrü yetmedi.

Ablamdan sonra, onun da isteği doğrultusunda vakıf kurma işine iyice soyunduk. Eşim Binnaz'ın uzun eğitimci hayatından değerli öğretmen arkadaşları, Tevitöl'den öğrencileri, benim yıllardır birlikte olduğum iş arkadaşlarım toplam 18 kurucu üye ile 2016-17 yıllarını kapsayan hazırlıklardan sonra 28 Eylül 2017'de Bilginer-Melin Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı (ASKEV) kuruldu.

Vakıf neden Ayvalık ve Kuzey Ege öncelikli?

Hedef küçültme diyebiliriz. ASKEV, iyimser duygularla, sonsuza kadar sürmesi dileğiyle kurulan Aile Vakıflarının alçakgönüllü bir örneği. Kendi sınırlı olanaklarımızla kurulan vakfı, kalıcı gelir getirici yatırımla (zeytinlik) desteklemek için Ayvalık'ın uygun konumu.

Kozak yolunun başlangıcında 350-400 yıllık, 110 dönüm, 850 ağaç zeytinlik 2017 Aralık ayında aile tarafından alındı. Deneyimli, güvenilir sorumlularımız ve danışmanımız var. Kadastro yolu iyileştirmesi, artezyen kuyusu açılması, elektrik sağlanması, çevresinin çitle çevrilmesi, çeşitli amaçlar için gerekli yapının yapılması ve 12 aylık bakım döngüsünün hakkıyla uygulanması 2018 gündemimiz. Zeytinlik etkinliklerini aylık raporlar halinde web sitemizde paylaşacağız, bir zeytinliğin 12 ayını belgeleyeceğiz.

Ayvalık'taki evimiz ve tamamlayıcı yapıların biz varken ve bizden sonra vakıf merkezi, sanatçı evi, müze ev, kitaplık, gençlere çalışma ortamı, kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği için çok elverişli olması.

Blog
Blog

Nitelikli eğitim desteği

Öğrencilerimize, genel uygulamadan farklı olarak, 9 ay değil 12 ay burs veriyor, öğretim yılı dışında da desteğimizi sürdürüyoruz. Sayımız sınırlı. Her yıl 10 öğrenci ile 4 yılda 40 öğrenciye ulaşacağız. Her yıl yeni katılımların devamı ile öğrenci sayımızı hiçbir zaman 40'ın altına düşürmeyeceğiz.

Kendi olanaklarımız ve zeytinlikten elde etmeyi umduğumuz katkıyla 40 öğrencinin destek giderini karşılayabiliriz. Daha fazla öğrenci, daha fazla kültür/sanat etkinliği için bağış gereksinimi olması kaçınılmaz. Önceliğimiz kendi olanaklarımızla başlangıcı gerçekleştirmek. Çalışmalarımızla ses getirebilirsek, güven oluşturabilirsek bağışçılarımızın bize el vereceklerine yürekten inanıyoruz. Şimdiden destek olmak isteyenler için; Bilginer-Melin Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı, IBAN numarası TR19 0006 7010 0000 0052 6245 84.

Ergun Melin