Melin ailesi

Binnaz Melin: 1941 yılının haziran ayında, baba memleketi Adana'da doğdu. İki yaş küçüğü erkek kardeşi ve sekiz yaş küçüğü kız kardeşiyle birlikte Çukurova'da büyüdü. Seyhan nehri üzerindeki Adana Kız Lisesini bitirdi.

Kazandığı AFS bursuyla gittiği ABD'de California, El Monte High School'da 12. sınıfı okudu. Dönüşte İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne girdi, bu bölümü bitirip, İngilizce öğretmeni olarak görev yapmaya başladı. 1965 yılında üniversiteden sınıf arkadaşı Ergun Melin ile evlendi.

1983 yılında Hornby Trust Yüksek Öğrenim Bursuyla İngiltere Leeds Üniversitesinde master yaptı.

İstanbul Ü. Yabancı Diller Yüksek Okulu ve Feyziye Mektepleri Işık Lisesinde öğretmen ve yönetici olarak uzun yıllar çalıştı. Kırk yıllık çalışma sürecini, TEVİTÖL, (Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi, Gebze) üstün yetenekli öğrenciler okulunda Genel Müdür olarak noktaladı. Sonrasında öğrenci ve öğretmenleriyle sürekli yakın ilişki içinde olmaya özen gösterdi.

Dokuz yaşında Gülek yaylasında başlattığı bahçe çalışmalarını, sinema tutkusunu, evcil hayvan besleme alışkanlığını hayatının son günlerine kadar sürdürdü, kısa süren bir rahatsızlık sonucu 3 Aralık 2018 tarihinde maalesef aramızdan ayrıldı.


Ergun Melin: 1939 yılında, babasının işi nedeniyle bulunduğu Konya'da doğdu. Ailenin en küçük çocuğu. Ablası (Nevin Bilginer) 8 yaş, ağabeyi (Ahmet Melin) 11 yaş büyük. 16 yaşına kadar çocukluğu ve öğrenim yılları Konya'dan sonra Bursa, Balıkesir, Erzincan ve Çankırı'da geçti. Aile İstanbul'a dönünce Vefa Lisesi'nde okudu. Liseden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi.

Ailenin baba tarafı 1876'da bugünkü Bulgaristan/Şumnu'dan, ana tarafı 1898'de Girit'ten göç etmiş. Anadolu'da bulunulan yıllarda yazlar İstanbul'daki Karagümrük Atikalipaşa'daki dede evinde ve Beyazıt'taki teyze evinde geçti.

İş hayatı, aile şirketi Darfilm'de, 1963-2009 yılları arasında kesintisiz 46 yıl sürdü. Darfilm 1985'ten başlayarak Polaroid firmasının Türkiye temsilciliğini yürüttü.