'İYİ TARIM' Danışmanımız Sayın Aycan Titiz ile Söyleşi


11 TEMMUZ 2019 AYVALIK...

GV: Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
AT: Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunuyum. Ayvalıklıyım, babam da zeytincidir. Çocukluğumdan beri zeytin ağaçlarının içinde büyüdüm. Bu nedenle zeytin ağacı benim için çok anlamlı.

GV: İyi tarım nedir, bize kısaca anlatır mısınız?
AT: İyi tarım, üretimden tüketime kadar izlenebilirliği sağlamaktır. İnsanı, doğayı, çevreyi ve hayvanları korumak amacı ile yaptığımız işlemler zinciridir. Örneğin; İlaç ambalajlarının çevreye atılmaması, hayvanların korunması, dış ortamda yapılan tüm çalışmaların kontrol altında olmasıdır. İyi tarım çalışmalarında atılan tüm ilaç ve gübrelerin kontrol altında olması gerekmektedir. Bu çalışmalarda ruhsatsız ilaçlar kullanılmaz. Bitkiye gerektiği zaman gerektiği kadar uygulama yapılması temel koşuldur.

GV: İyi tarım belgesi nasıl alınır?
AT: Çiftçinin yaptığı çalışmalar yıl boyunca izlenir. Yapılan çalışmaların kayıtları kontrol edilir. Hasat zamanında ksk(kontrol sertifikasyon kuruluşu) gelir denetimi yapar, dosya ve numune kalıntı için analize gider. Kalıntı sonucu geldiğinde ksk tarafından sertifikanız hazırlanır.

GV: Zeytinliğimizi ve yapılan iyi tarım çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
AT: Zeytin ağacı eğimli ve havadar arazileri sever. Zeytinliğiniz, hafif eğimli ve Kaz Dağları rüzgarlarına açık havadar bir bölgede. Ayrıca, 200-250 yaşında çok kıymetli bireylerden oluşmuş bir bahçe. Toprak yapısı, zeytin ağacının doğal istediği karakteristikte, beyaz ve kireçli topraklar iri taneli sofralık zeytin yetiştirmek için çok uygun.